Lukon Justin Danforth Alumnien tähtien ykkönen

3.4.2020
Lukon Justin Danforth Alumnien tähtien ykkönen

Kuva: Riku Laukkanen

Lukon kanadalaishyökkääjä Justin Danforth keräsi eniten Alumnien tähtiä Liiga-kaudella 2019–20.

Päättyneen Liiga-kauden aikana noin 450 entistä Liiga-pelaajaa oli valitsemassa entisen seuransa kotiotteluissa otteluiden Alumnien tähtiä. Jokaisen Liiga-seuran eniten pisteitä saanut pelaaja valittiin seuran kauden 2019–20 Alumnien tähdeksi. Lisäksi jokaisen Liigan peli-illan jälkeen Liiga Alumni valitsi myös illan kolme tähtipelaajaa. Näiden valintojen osalta muodostui runkosarjan Alumnien tähti.

Kilpailu oli erittäin tasaväkinen koko kauden ja vasta kahden viimeisen kierroksen aikana Justin Danforth jätti taakseen HIFK:n Jere Sallisen ja Teemu Turusen. Danforth keräsi kauden aikana 210 pistettä, toiseksi tullut Sallinen 190 pistettä ja kolmanneksi tullut Turunen 180 pistettä.

Liiga-seurojen Alumnien tähdksi valittiin pelaajat jotka saivat eniten tähtipelaajien valintoja kotiotteluissa seuran alumneilta ja oli joukkueessa kauden päättyessä.

Liiga-seurojen parhaat kaudella 2019–2020

HIFK: Jere Sallinen

HPK: Joona Voutilainen

Ilves: Lukas Dostal

Jukurit: Sami Rajaniemi

JYP: Julius Nättinen

KalPa: Janne Keränen

KooKoo: Henrik Haukeland

Kärpät: Patrik Rybar

Lukko: Justin Danforth

Pelicans: Atte Tolvanen

SaiPa: Niclas Westerholm

Sport: Niko Hovinen

Tappara: Charles Bertrand

TPS: Lauri Pajuniemi

Ässät: Daniil Tarasov ja Sami Aittokalllio

* * *

>> Alumnien tähdet Liiga-kaudella 2019–20


---
Julkaisija: Juuso Kauppinen