Kari Tyni JYPin vt. toimitusjohtajaksi

9.11.2018
Kari Tyni JYPin vt. toimitusjohtajaksi

Kari Tyni palaa JYP Jyväskylä Oy:n toimitusjohtajaksi. Tyni hoitaa toimitusjohtajan tehtäviä tämän kauden loppuun asti, Aku Valleniuksen sairausloman ajan.

Kari Tyni on toiminut JYPin toimitusjohtajana aikaisemmin neljällä kaudella vuosina 2012-16. Sitä ennen hän vaikutti JYPin myynti- ja markkinointijohtajana viisi vuotta. Tyni on toiminut myös JYP Jyväskylä Oy:n hallituksessa ja ollut seuran osaomistaja.

– Seuran tilanne on sellainen, että nyt ei ole aikaa uuden määräaikaisen toimitusjohtajan sisäänajoon, vaan tarvitaan ammatti-ihminen, joka tietää päivästä yksi, mitä JYPin toimitusjohtajuus vaatii. Kari Tynillä on se tieto ja osaaminen, sanoo JYP Jyväskylä Oy:n puheenjohtaja Jukka Seppänen.

JYPin toimitusjohtajana vuodesta 2016 toiminut Aku Vallenius on sivussa tehtävistään alustavasti huhtikuun 2019 loppuun saakka fyysisen, hoitoa vaativan sairauden vuoksi.


---
Julkaisija: Antti Seppänen