Sami Mutanen sopimukseen KooKoon kanssa

16.10.2018
Sami Mutanen sopimukseen KooKoon kanssa

Viime kaudella Sami Mutanen pelasi KalPan paidassa. (Kuva: Jiri Halttunen)

KooKoo vahvistaa rivejään Sami Mutasella. 33-vuotias laitahyökkääjä allekirjoitti seuran kanssa 1+1-vuoden mittaisen sopimuksen.

Mutanen on harjoitellut KooKoon mukana syyskuun alusta alkaen kuuden viikon ajan.

– Mutanen on kokenut ja työteliäs hyökkääjä, jollaista olemme kaivanneet joukkueeseemme. Mutasen työmoraali on kunnossa joka ilta. Olemme seuranneet Samin kuntoutumisen loppusuoraa tarkalla silmällä. Nyt hän on saanut peliluvan ja pystyy varmasti auttamaan joukkuettamme tulevissa koitoksissa, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kertoo seuran tiedotteessa.

Viime kaudella Mutanen pelasi KalPassa 46 ottelua pistein 3+7=10. Hän on voittanut Suomen mestaruuden Ässissä keväällä 2013 ja SM-hopeaa KalPassa 2017. Liigassa hän on pelannut yhdeksällä kaudella yhteensä 342 ottelua pistein 28+54=82.


---
Julkaisija: Antti Seppänen